Koszatniczki w rezerwacie Reserva Nacional Las Chinchillas

Koszatniczki w Chile...
Awatar użytkownika
Jacek
Administrator
Posty: 216
Rejestracja: 31 sie 2017, 22:56
Imię usera: Jacek
Skąd: Kraków
Imiona koszy: Ida i pies Franek
Kosze za TM: +Franka; +Frania;
+Adelajda (+07.2009);
+Tosia (?-23.01.2014);
+Fredzia (06.2008-21.08.2014)
+Hania (06.2008-9.07.2015),
+Małgosia (~11.2009-5.12.2015)
+Wanda (23.12.2013-23.12.2015)
+Dixie (10.04.2010-06.2017)
+Pixie (10.04.2010-19.05.2018)

Koszatniczki w rezerwacie Reserva Nacional Las Chinchillas

Post autor: Jacek » 02 wrz 2017, 13:31

O koszatniczkach żyjących w naturze w Chile wiemy niewiele. "Prowadzą stadne życie w pobliżu zarośli, czy skał w półpustynnym, pokrytym zaroślami ekosystemie zwanym matorral. Kolonie koszatniczek prowadzą życie dzienne, z maksimum aktywności rano i późnym popołudniem. Budują rozległe systemy nor z głównym wejściem zlokalizowanym zwykle pod krzewami lub skałami. Koszatniczki mają bardzo silną organizację społeczną, z silnym przywódcą stada związanego z danym terenem. Zasięg terytorialny danego klanu wynosi średnio 200 m, a gęstość 'zaludnienia' około 75 osobników na hektar. Koszatniczki żerują na powierzchni ziemi, ale zaobserwowano również wspinaczkę na gałęzie krzewów w poszukiwaniu pożywienia. Są traktowane jako szkodniki niszczące uprawy".

Tyle wiemy z literatury. Ale tak naprawdę rzadko możemy zobaczyć rzeczywiste warunki w jakich żyją koszatniczki. Poniżej załączam fotoreportaż Alicji z forum szynszylowego, z jej wyprawy do Argentyny i Chile. Była tam kilka tygodni temu i odwiedziła między innymi Reserva Nacional Las Chinchillas CONAF IV Region Chile, czyli zlokalizowany na terenie chilijskiej prowincji Choapa (Region IV Coquimbo) Narodowy Rezerwat Szynszyli. (CONAF Corporación Nacional Forestal – to chilijski Związek Leśnictwa Narodowego). Alicja zgodziła się udostępnić swoje zdjęcia. Dziękujemy!

Rezerwat ten jest tak zwanym rezerwatem krajowym, którego głównym celem jest ochrona Chinchilla lanigera w środowisku naturalnym. Cieszymy się z opieki jaką otoczone są szynszyle, ale chyba na DS większe zainteresowanie wzbudzają żyjący tam ich kuzyni, czyli nasze koszatniczki pospolitej (Octodon degus).

Rezerwat zajmuje ogromną powierzchnię 4222ha. Roślinność jest typowa dla suchych regionów chilijskiego matorral, z krzewami, kaktusami, i wieloma gatunkami lokalnej flory: Quillay, litr maitén, carbonillo, paloyegua, guayacán, colliguay, chagual. Zdjęcia na których jest widoczna lokalna roślinność można w celach terapeutycznych pokazywać naszym koszatniczkom, które wybrzydzają przy miseczce.

Oprócz szynszyli i koszatniczki pospolitej, żyją tu kururo (krewniacy koszatniczek ze wspólnej gryzoniowej rodziny Octodontidae), należący do myszowatych Acomys (myszy kolczaste), oraz Auliscomys sublimis, andyjski gryzoń z rodziny chomikowatych (>>>Andean big-eared mouse). Zgodnie anglojęzyczną nazwą uszy faktycznie ma spore.

Na szczęście (dla właścicieli koszy rzecz jasna), Alicja znacznie więcej spotkała tam i sfotografowała koszatniczek niż szynszyli, które były znacznie bardziej płochliwe i... uciekały sprzed obiektywu.

Zobaczmy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
To tablica powitalna przy wjeździe na teren rezerwatuA dalej już widoki, jakie w naturze oglądają koszatniczki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i wreszcie Octodon degus, czyli koszatniczka pospolita:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
__________
Jacek

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Na wolności”