Badanie krwi - objawy epilepsji

Tutaj możesz zadać każde pytanie, szczególnie w sprawie zachorowań i innych problemów z koszatniczką. Postaramy się odpowiedzieć na nie w możliwie krótkim czasie
Katarzyna M.
Imię usera: Katarzyna
Imiona koszy: Hektor, Ares, As, Harry, Sweet, Haker, Ron-Sijmmie, Lorenzo, Michael

Suczka american bulldog: Joy
Papużki: Lia, Louis, Larry, Lukas
Kosze za TM: Suczka Dina, Bulldog Johnson Hrabia Bailey
Papużki Miki, Johny, Aldonka, Bella
Kanarek Ignac

Badanie krwi - objawy epilepsji

Post autor: Katarzyna M. » 13 wrz 2017, 12:57

Witam, jeden z moich chłopaków Hektor (2 lata 11 mies) ma objawy epilepsji. Nigdy nie spadł, nigdy nie chorował.
Jakie badania powinnam wykonać w celu zdiagnozowania problemu. Wet poleca MRI. Czekam na info z Wrocławia czy wykonają u koszatniczki takie badanie gdyż wiem od lekarza, ze trwa ono ok. 1.5h i jest w zimnym pomieszczeniu ok. 16'C w narkozie głębokiej - stad ogromne ryzyko dla Hektorka.
Wg Pani Dr która leczy epilepsje u szynszyli muszę mieć badanie krwi - ale czy zwykle badanie wystarczy? Jeśli badanie rozszerzone to o jakie informacje?
Dzięki za pomoc

Awatar użytkownika
junoo
Administrator
Imię usera: Justyna
Imiona koszy: Korba, Choya, Rasta, Reja, Franka, Lilka, Bąbel i Charis
Kosze za TM: *** Timon, Tutek, Pedro, Spidi, Diego, Zoya, Guampa i Yerba ***

Re: Badanie krwi - objawy epilepsji

Post autor: junoo » 13 wrz 2017, 13:14

Nie da się zdiagnozować epilepsji na podstawie morfologii krwi. Oczywiście można ją zlecić, żeby zorientować się w ogólnym stanie zdrowia zwierzaka, aczkolwiek nie powie nam czy prawidłowo przebiegają impulsy nerwowe w mózgu. U ludzi robi się EEG, ale u gryzoni póki co jest to niemożliwe do przeprowadzenia.
Rezonans magnetyczny czy tomografia jest dobrym pomysłem, ale nie wiadomo czy pokaże przyczynę. Struktury mózgu koszatniczki są bardzo niewielkie, więc jakieś mikro zmiany nie będą zauważalne.
Jak często zdarzają się ataki?
Obrazek

Katarzyna M.
Imiona koszy: Hektor, Ares, As, Harry, Sweet, Haker, Ron-Sijmmie, Lorenzo, Michael

Kanarek Ignac

Post autor: Katarzyna M. » 13 wrz 2017, 16:21

Dziękuję za odpowiedz.
Od czegoś muszę zacząć a bierność i obserwacja w tym momencie nie pomoże Hektorkowi.
Ataki ma z rożną częstotliwością i nasileniem. Czasami 1 xdziennie, czasami wcale a innego dnia 3 ataki trwające kilka-kilkanaście sekund.
Poza atakami czuje się dobrze. Ma apetyt, bawi się, nie ma niedowładów. Mial sprawdzane zęby -jest ok.

Chce zrobić badanie krwi ale ponieważ będzie usypiany (narkoza wziewna) do tego badania chce by wszystko miał zrobione dobrze, mam na myśli pełną, możliwą do ustalenia z krwi diagnostykę (nie tylko poziom cukru). Ponieważ wet bardziej przychyla się do tego, ze ma zaburzenia w mózgu (na podstawie wywiadu)- genetyczne lub guz, uważa ze badanie krwi niewiele wniesie.

Czytałam, ze objawy neurologiczne występują również w innych przypadkach, niedoborze witamin/mikroelementów. Wiec może warto zacząć od tego?
Jakich badan z krwi domagać się?

Awatar użytkownika
junoo
Administrator

Post autor: junoo » 13 wrz 2017, 16:49

Tak jak Twój wet, myślę, że problem leży w genetyce. Ewentualnie guz mózgu.
Owszem, można zbadać poziom pierwiastków, ale pamiętajmy, że to koszatniczka, jej masa ciała jest niewielka. Nie zrobisz pełnego profilu biochemicznego, bo zwyczajnie wykrwawisz zwierzaka, żeby uzyskać odpowiednią ilość krwi na to badanie.

Czym ją karmisz? Skąd pochodzi Hektor? Czy jest możliwość, że kiedyś upadł z wysokości? A może lubi się przecisnąć przez wąski otwór?
Obrazek

Katarzyna M.

Kanarek Ignac

Post autor: Katarzyna M. » 13 wrz 2017, 17:50

Tak jak napisałam wyżej, nigdy nie spadł, nie miał kontuzji. Byl zdrowy. Nie wciska się w wąskie przestrzenie bo nie ma takiej możliwości (wybiegi na otwartej przestrzeni- ogrodzony pokój, korytarz bez zakamarków)
Byl kupiony przez poprzedniego właściciela z hodowli w Czechach.

Karmiony jest gryziolka, sianko, VL Nature, korzonki i smaczki zalecane dla koszatniczek (zakupy w Hipciu i zooplus).

Przybiera ładnie na wadze każdego miesiąca.

Chce mu pomoc i od czegoś muszę zacząć. Vet który prowadzi naszego Sweeta (z cukrzyca) przypisała Diazepam podczas ataków. Nie podejmie się MRI u tak małego zwierzaka.

Podpowiada szukać pomocy u kogoś kto może podejmie się tego ryzyka :(
Tak wiec szukam tej pomocy...Natomiast Dr od szynszyli powiedziała, ze od badania krwi muszę zacząć, ale czy "zwykle" badanie krwi? Ukierunkowane? Jeśli tak to w jakim kierunku?

Jeśli nie ma diagnozy nie mogę podjąć leczenia a osoby z którymi nawiązałam kontakt (mam na myśli weterynarzy) nie podejmują się diagnozowania takich objawów u tak małych zwierzątek ...:(

Awatar użytkownika
junoo
Administrator

Post autor: junoo » 13 wrz 2017, 18:20

Jeżeli dieta jest prawidłowa to raczej nie stawiałabym na niedobory mineralne.
MRI też bym raczej nie robiła. Gdyby to był mój zwierzak, to zrobiłabym mu podstawową morfologię, aby zobaczyć czy nie ma cech wskazujących na jakiś przewlekły stan zapalny lub chorobę nowotworową. Jeżeli udałoby się pobrać ciut więcej krwi to zrobilabym mocznik i kreatynine, aby zobaczyć czy ataki nie mają podłoża nerkowego.
W zależności od zwierzaka i umiejętności radiologa zrobilabym przegladowe RTG w celu sprawdzenia kręgosłupa szczególnie w odcinku szyjnym i ewentualnej zmiany w mózgu, choć raczej nie byłaby ona widoczna, bo to za mała czaszka. Ale starałabym się, aby było to wykonane bez narkozy. Nie każdy zwierzak jest na tyle spokojny i pozwala na to. W dodatku stres może spotęgować ataki epilepsji.

Powoli staje się popularna tomografia komputerowa, można ewentualnie ją wykonać, ale nadal nie ma pewności, czy odczyt będzie możliwy i prawidłowy.

Niestety wiele epilepsji leczy się objawowo, bez stwierdzenia etiologii tych ataków. Nie miej żalu do lekarzy, moim zdaniem robią wszystko jak należy.
Obrazek

Katarzyna M.

Kanarek Ignac

Post autor: Katarzyna M. » 13 wrz 2017, 18:56

Dziękuję za informacje.
Własnie ze względu na stres i możliwość wystąpienia ataków wet zaleca narkozę wziewną .

Nie mam pretensji to weterynarza, bo w zasadzie nie mam o co... nic przecież nie zrobił.
Diazepam który przypisał jest lekiem do zastosowania tylko w czasie ataków by je złagodzić - nie leczyć. I tak określiła to Pani wet.

Umowie badanie krwi i napisze gdy będę miała wyniki, jak również o dalszych krokach. Może ktoś w przyszłości skorzysta z tych informacji przy podobnych objawach.

Awatar użytkownika
junoo
Administrator

Post autor: junoo » 13 wrz 2017, 19:14

Tak, Diazepam podajemy w czasie wystąpienia ataków. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś do jego diety wprowadziła ziele melisy i dziurawca. Mają działanie uspakajające.

Super, że dzielisz się Waszą historią. Macie dość nietypowy przypadek, więc tym bardziej jest on cenny.
Obrazek

Awatar użytkownika
Marta R
Imię usera: Marta
Imiona koszy: Pamperek,Klusia,Zuzia,Bodzio, Filipek
Kosze za TM: Kulka, Strzałka, Feluś, Niulka, Koszka, Oszi, Wiórek, Zuzia, Stefan, Świnka, Migotka, Tysia

Post autor: Marta R » 18 wrz 2017, 13:04

U naszej Babci Świnki z problemami neurologicznymi (przekrzywiało jej główkę, poza tym zwierz był pogodny) zalecono podawać witaminy z grupy B gdyż mają działanie regenerujące układ nerwowy. Podawałam 1/5 tabletki wit b complex. Może i u was pomoże?
Z prawdą jest jak z dupą - każdy ma swoją.

Awatar użytkownika
Jacek
Administrator
Imię usera: Jacek
Imiona koszy: Ida i pies Franek
Kosze za TM: +Franka; +Frania;
+Adelajda (+07.2009);
+Tosia (?-23.01.2014);
+Fredzia (06.2008-21.08.2014)
+Hania (06.2008-9.07.2015),
+Małgosia (~11.2009-5.12.2015)
+Wanda (23.12.2013-23.12.2015)
+Dixie (10.04.2010-06.2017)
+Pixie (10.04.2010-19.05.2018)

Post autor: Jacek » 18 wrz 2017, 13:15

A masz może możliwość zrobienia (albo może już masz) filmiku z takiego ataku epilepsji?

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „HELPDESK”