Koszo-zielnik

Czym karmić koszatniczkę, a czego się wystrzegać
Awatar użytkownika
junoo
Administrator
Imię usera: Justyna
Imiona koszy: Korba, Choya, Rasta, Reja, Franka, Lilka, Bąbel i Charis
Kosze za TM: *** Timon, Tutek, Pedro, Spidi, Diego, Zoya, Guampa i Yerba ***

Re: Koszo-zielnik

Post autor: junoo » 22 paź 2018, 13:03

KASZTANOWIEC

W parku pod nogami turlają się kasztany, a my zastanawiamy się czy możemy je podać zwierzakom? Choć skórka im się błyszczy i wyglądają smakowicie są bardzo trujące! Owoce kasztanowca zawierają saponiny, które powodują hemolizę erytrocytów, czyli rozpad czerwonych krwinek. Nasilona hemoliza doprowadza do anemii hemolitycznej, a ta z kolei do ostrej niewydolności nerek. W takim stanie nasz zwierzak będzie miał blade błony śluzowe (np. w pyszczku), będzie osłabiony i apatyczny. Z uszkodzonych erytrocytów uwalnia się barwnik – bilirubina, która w wysokim stężeniu we krwi objawi się żółtym zabarwieniem skóry np. w pachwinach- żółtaczką. To nie wszystko! W nasionach oraz korze kasztanowca znajduje się eskulina, która wykazuje działanie neurotoksyczne. Zjedzenie prowadzi do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, porażenia mięśni oddechowych, a nawet zatrzymania oddechu co prowadzi do śmierci pupila.
~lek.wet. Justyna Frańczak

Obrazek
Obrazek

Owadeczek2006
Imię usera: Monika
Imiona koszy: Pysio i Gucio

Psiak : Ares

Post autor: Owadeczek2006 » 09 lis 2019, 11:29

A płatki grochu są polecane ? Bo ostatnio kusiło mnie aby maluchom kupić, ale nie wiem czy można :) Jak tak to na pewno ucieszą się z nowego przysamku :)

PS. Chłopcy się bardzo rozbrykali. Widać że Gucio już ,,przyjął" nas do stada, bo jak jest śpiący ( ale inaczej nie lubi ;) ) daje się miziać. Pysio zachowuje jeszce ,, środki bezpieczeństwa " bo człowiek przecież straszny ;)
A co do rozbrykania to bardzo zaczęli walczyć o jedzenie :blink: może to kwestia zmiany pogody, albo dopiero zacynają pokazywać charakterek :hehe:
Pysio i Gucio - moje wpaniałe maluszki 😍😍😍😍😍

Awatar użytkownika
Poziomka
Moderator
Imię usera: Justyna
Imiona koszy: Tedek
Kosze za TM: Klopsik, Nino, Zozol, Fajka, Duduś, Śliwka, Muniek, Gundek, Linus, Jorge, Stigi

Post autor: Poziomka » 15 lis 2019, 11:10

Płatki grochu oczywiście, byle nie za dużo, bo - jak to groszek - wzdymają :)

Owadeczek2006
Imię usera: Monika
Imiona koszy: Pysio i Gucio

Psiak : Ares

Post autor: Owadeczek2006 » 15 lis 2019, 15:17

Dziękuję ☺
Pysio i Gucio - moje wpaniałe maluszki 😍😍😍😍😍

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie”